top of page

Świadomość nawyku

Jeśli wielokrotnie powtarzamy jakąś czynność lub dość długo o niej myślimy – wyrabiamy nawyk. Wiele z nich jest pozytywnych, ale zdarzają się też takie, z których nie jesteśmy dumni. I o ile to bardzo dobrze, kiedy zdajemy sobie z nich sprawę, tak gorzej jest z tymi, których nie jesteśmy świadomi.


„Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.” Arystoteles


Nasze nawyki często są przyzwyczajeniem do danego sposobu bycia. Nawykowe myślenie może być jednak bardzo frustrujące dla nas samych. Próba zmiany nawyku zawsze jest trudna, ponieważ wyjście za to co znane nigdy nie jest proste. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu boi się zmian. Często wynika to z tego, że boimy się utracić to co osiągnęliśmy do tej pory.


Nawyki mają związek z naszymi przekonaniami czyli interpretacją rzeczy, które nas otaczają. Część z tych przekonań może być zupełnie nieprawdziwa i wynikać z tak zwanych „błędów poznawczych”. Oznacza to, że dzięki stosowaniu odpowiednich metod, możemy zmienić nasze przekonania, zastępując je tymi właściwymi, nowymi. Dzięki temu wiemy, że zmiana nawyków jest możliwa.


Najważniejszą wiadomością jest jednak to, że nawyk można zmienić w ciągu zaledwie 21 dni. Przy wystarczająco silnej woli trzy tygodnie wystarczą, by zmienić złe przyzwyczajenia. Każdego dnia stosując się do nowych, lepszych i świadomych zasad – jesteśmy w stanie zmienić to, co nie koniecznie jest dla nas korzystne.


Przy chęci zmiany nawyków najważniejsza jest zatem konsekwencja. Pierwszym etapem do dobrej zmiany jest znalezienie nowych motywacji i podjęcie decyzji o tym, że chcemy coś w sobie zmienić. Następny krok to wyznaczenie konkretnego celu oraz stworzenie planu, który pomoże nam zrealizować kolejne zadania. Ostatnim etapem jest realizacja i konsekwencja, która wesprze proces zmian i utrwali nowy nawyk.


Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page